5G Teknolojisinin Geleceği

5G Nedir? Faydaları ve Riskleri? ve 5G ile Hayatımız Nasıl Etkilenecek?

5g-turkiyede-ne-zaman-devreye-alinacak-iste-xiaomi-beklentisi-660x371

5G internet son dönemlerde en çok üzerinde durulan ve konuşulan teknoloji. Peki veri alış-veriş hızında ve iletişim cihazlarında devrim yaratacağı söylenen 5G teknolojisi nedir?

5G Teknolojisi?

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan iletişim aygıtları, hücresel ağların sahip olduğu altyapı standartlarına uyumlu bir şekilde üretiliyor. Dolayısıyla teknoloji geliştikçe hücresel ağlar da daha etkili hizmet sunabilmek için altyapı kodlarını değiştiriyor. 5G işte bu altyapı kodları ile malzemelerinin beş kez değiştirilmesi anlamına geliyor. Diğer bir deyişle, yeni nesil hızlı ve güvenilir mobil internet bağlantısı olarak adlandırılabiliyor.

Hücresel ağların altyapılarındaki değişimler, tamamen teknolojinin gelişim hızı ile doğru orantılı şekilde gelişiyor. Yani telekomünikasyon teknolojisi zamanla ne kadar hızlı değişim ve gelişim gösterirse, altyapı değişimleri de 1G, 2G, 3G ya da 4G olarak adlandırılıyor. İngilizcede Generation anlamına gelen G harfi dilimizde nesil anlamına geliyor. 5G açılımı itibariyle 5. nesil olarak isimlendiriliyor.

Ne Kadar Hızlı?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza, hangi servis operatörünü kullandığınıza ve 5G trenine ne zaman binmeye karar verdiğinize göre değişecektir. Ancak var olan hızlara kıyasla sorunun basit cevabı: çok hızlı.

Qualcom firması yaptığı testlerde saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşıldığını açıkladı ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtiliyor ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle 15 saniye sürecek.

Günümüzde 50 ile 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul edilmektedir. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresinin birkaç milisaniyeye ineceği tahmin edilmektedir.

5G Teknolojisi faydaları?

5G teknolojisini heyecan verici bir teknolojik gelişme haline getiren birçok avantaj söz konusudur.
  • 5G’nin en heyecan verici ve önemli yönlerinden biri, “Nesnelerin İnterneti” üzerindeki etkisidir. 5G’nin, şimdiye kadar bireylerin interneti olarak kabul edilen internetin; milyarlarca nesne ve makinenin şebekeye dâhil olmasıyla “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things-IoT) cihazlarını yönetecek verimli, akıllı ve güçlü bir iletişim ağı olacağı öngörülmektedir.

  • Akıllı ve insansız araç teknolojisi 5G ve sonrası teknolojilerle mümkün olacak.

  • Bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazlardaki işletim sistemleri tarihe karışacak.

  • Cihazlar işletim sistemi dahil tüm bilgileri bulut bilişim üzerinden alacak. İnternette hız sorunu ortadan kalkacak.

  • 5G teknolojisinin bir diğer önemli yeniliği ise minimum enerji kullanımı tarafında olacak. 5G ile birlikte yıllarca pili bitmeyen sensörlerin hayatımıza girmesi bekleniyor. Akıllı cihazlar 5G şebekesi sayesinde daha verimli pil kullanımına sahip olacaklar.

  • Beşinci nesil mobil ağ ya da kısa adıyla 5G, yüksek frekans ve yüksek bant genişliği kullanıyor. 28 ile 100 GHz arasında frenkanslarda çalışıyor. Yüksek frekanslı 5G sayesinde 10 Gbit hızda ve çok düşük gecikmeye sahip internet sağlanabiliyor. Bu sayede uzaktan ameliyat yapılabilecek, araba sürülebilecek.


5G Teknolojinin Riskleri?

Yüksek frekans dalgalarını kullanacağı için tıp alanında çok önemli cerrahi müdahalelerde bile kullanılabilecek olan 5G teknolojisi şimdilik kafaları karıştırmış görünüyor. Dalganın boyu kısalacağı için artık bu teknolojiden faydalanmak adına çok daha fazla anten yerleştirmek gerekecek. Baz istasyonlarını güçlendirmek için artık her 200 metrede bir antenler entegre edilecek. Yakın zaman sonra yaşadığımız kentlerde neredeyse adım başı bir güçlendirici antenle karşılaşmak durumunda kalabiliriz.
Radyo dalgalarının da doğal olarak artması vücudumuza olumsuz yönde etki edecektir. 5G tarafından yoğun olarak yayılan radyasyon vücudumuz için oldukça zararlı. Özellikle de bu durumun insan DNA’sı üzerinde ciddi tahribatlar yapabileceği düşünülüyor.

Peki 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Türkiye’de 5G’nin gelme tarihi olarak 2023 yılı öngörülüyor. Ancak bu tarih, beklenmeyen nedenlerle sarkabilir. Abd’de şimdiden büyük metropollerde önemli caddelerde 5G’ye geçilmiş durumda. Aynı şekilde bu durum birçok Avrupa şehrinde de geçerli. Ancak henüz Türkiye’de 5G genel kullanıma açılmadı. Türkiye’de 5G’nin ilk test sahası ise İstanbul Havalimanı olacak. Hedefler, Türkiye’nin Haziran 2020’de şebekelerde kullanılabilir hale getirilmesi planlanılıyor.
3 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube