Ardunio Nedir?

ARDUİNO NEDİR ?

Robotik Kodlama denilince ilk akla gelen Arduino gerek ismi gerek kullanım alanları olarak kullanıcılarına birçok imkan sağlıyor , bugün sizlere Arduino ile ilgili bulduğumuz bilgileri paylaşıyoruz , şimdiden iyi okumalar .

Arduino genel olarak ilk anlamı ile bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur.

Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir.

  • Üzerinde 1 adet mikro işlemci bulunur.

  • En az 1 adet 5 volt regüle entegresi ile beraber, 16 MHz kristal asilatör yer alır.

Bu özellikleri ile beraber herhangi bir harici programa ihtiyaç duymadan programlama yapan sistemdir. Bu da özellikle elektroniği hobi dünyasına katmak isteyenler adına önemli bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Elektronik bir kart olarak öne çıkan arduino, basit elektronik devrelerden robotik uygulamaya kadar pek çok amaç altında değerlendirilmektedir. Özellikle de sıfırdan farklı çalışmalar yaratma konusunda elektronik devre olarak değerlendirilmektedir. Bir yerde 2 ya da 3 boyutlu sıfırdan yaratılan tasarımlar gibi görmek mümkün. Sadece bu durumun elektronik bölümü olduğunu söylemek gerekir.

Arduino kartları yetenek ve bağlantı sayılarına göre farklı modeller olarak sunuluyor. Bu çeşitliliğin ardında ise Arduino’nun açık ve özgür bir platform olması yatıyor. Arduino tabanlı donanım kartlarını özellikleri ve hedef alanları bağlamında aşağıdaki gibi bir sınıflandırmaya ayırmak mümkün.

Arduino IDE, kod editörü ve derleyici olarak görev yapan, aynı zamanda derlenen programı karta yükleme işlemini de yapabilen, platform bağımsız çalışabilen Java programlama dilinde yazılmış bir geliştirme çatısıdır.

Geliştirme ortamı, sanatçıları programlamayla tanıştırmak için geliştirilmiş Processing yazılımından yola çıkılarak geliştirilmiştir.

NELER YAPABİLİRİZ ?

Peki o kadar anlattığımız Arduino ile neler yapabiliriz ; Arduino kütüphaneleri ile kolaylıkla programlama yapabilirsiniz. Analog ve dijital sinyalleri alarak işleyebilirsiniz. Sensörlerden gelen sinyalleri kullanarak, çevresiyle etkileşim içerisinde olan robotlar ve sistemler tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız projeye özgü olarak dış dünyaya hareket, ses, ışık gibi tepkiler oluşturabilirsiniz. Robotlar, insansız hava araçları (drone), akıllı ev otomasyonu projeleri yapabilirsin. Bunun yanı sıra Arduino ile yapabileceğiniz projelerin tek sınırı sizin hayal gücünüzdür. Aklınıza gelen hemen her çeşit projeyi Arduino kullanarak gerçekleştirebilirsiniz pek çok değişik amaç doğrultusunda değerlendirmek mümkündür. Önemli olan model çeşitliliği üzerinde amaca uygun şekilde Arduino elektronik kart modelini seçmektir.

Arduino 'nun temel bileşenleri

Arduino geliştirme ortamı (IDE), Arduino bootloader (Optiboot), Arduino kütüphaneleri, AVRDude (Arduino üzerindeki mikrodenetleyici programlayan yazılım) ve derleyiciden (AVR-GCC) oluşur.

Arduino yazılımı bir geliştirme ortamı (IDE) ve kütüphanelerden oluşur. IDE, Java dilinde yazılmıştır ve Processing adlı dilin ortamına dayanmaktadır. Kütüphaneler ise C ve C++ dillerinde yazılmıştır ve AVR-GCC ve AVR Libc. ile derlenmiştir.Optiboot bileşeni Arduino 'nun bootloader bileşenidir. Bu bileşen, Arduino kartlarının üzerindeki mikrodenetleyicinin programlanmasını sağlayan bileşendir.

Arduino 'nun bu kadar çok tercih edilmesini sağlayan en önemli bileşen ise mikrodenetleyici konusunda detaylı bilgi sahibi olmayı gerektirmeden herkesin programlama yapabilmesini sağlayan Arduino kütüphaneleridir.Arduino kütüphaneleri, geliştirme ortamı ile birlikte gelmekte ve “libraries” klasörünün altında bulunmaktadır. Kodları inceleyerek mikrodenetleyicilerin nasıl programlandığını ve kütüphanelerin yapısını görmeniz mümkündür.

Son olarak AVRDude bileşeni ise derlenen kodları programlamak için kullanılır.

Arduino Nasıl Kullanılır ?

Arduino tüm bu avantajlı özelliklerine rağmen, tüm projelerinizi sıfır elektronik ve yazılım bilgisi ile çabucak yapabileceğiniz bir araç değildir. Hazır kütüphaneleri ve örnekleri kullanarak belli bir yerden sonra tıkanmamak için Arduino ile birlikte elektronik ve yazılım da öğrenmeniz gerekir.

Arduino kartlarının getirdiği kolaylıkların bir götürüsü olarak Arduino kartlarda Atmega mikrodenetleyicilerin performansını %100 kullanamazsınız.

Arduino ile çalışmaya başlamadan önce Arduino hakkında temel bilgileri edinmeniz faydalı olacaktır. Sonrasında sizin için uygun olan Arduino kartını (Arduino Uno, Arduino Mega 250, Arduino Leonardo… vs) seçip bir adet edinmelisiniz. Tüm Arduino kartları aynı şekilde programlanabilir, ancak farklı kartların farklı özellik ve fonksiyonları olur. Örneğin sıklıkla tercih edilen 2 Arduino kartı, Arduino Uno ve Arduino Mega;

Size uygun Arduino kartını seçip aldıktan sonra ihtiyacınız olan bilgisayar, USB kablosu, çeşitli dirençler, ledler, butonlar, breadboard, bağlantı ve atlama kabloları, çeşitli sensörler, LCD ler gibi bazı malzemelerdir.

Ardından programlama için Arduino yazılımını bilgisayarınıza buradan indirebilirsiniz. Programlama ile ilgili bilgileri ise buradan bulabilirsiniz.

Arduino projeleriniz için hazırlayacağınız devreleri çizmek için Firtzing programını buradan ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimde Fritzing 'deki komponentlerden bazıları gösterilmektedir. Fritzing programı projelerinizin çizimlerini yapabilmeniz içindir. Henüz simülasyon özelliği bulunmamaktadır.

Örnek Arduino Projeleri;

Robot kollar

İnsansız hava araçları

Akıllı arabalar

Akıllı evler

Arduino Engelden Kaçan Robot

Arduino dengede duran robot

Otomatik bahçe sulama sistemleri

Endüstriyel robotlar.

Şimdi sizlere güzel bir öneri ile geliyoruz

Developer Student Club Gazi’nin hazırladığı ‘IOT 1929 Eğitim Kampı’ , yeni ve tamamen sektörün ihtiyaçlarına yönelik olan içeriğiyle birlikte başlıyor. Eğitim kapsamında üniversite standartlarında ‘IoT ve Arduino Eğitimi’ verilecek olup, eğitim sonunda katılımcıların sıfır robotik kodlama bilgisinden profesyonel projeler hazırlayabilecek duruma getirilmesi hedefleniyor

Eğitim sonunda katılım sertifikası alabilmek için; Derslere %75 devamlılık sağlamanız ve Problem setlerinin %75’ini yapmanız yeterlidir. Eğitim sonunda profesyonel sertifika alabilmek için; Problem setlerinin %75’ini tamamlayarak, Derslere %75 devam göstermeniz ve Proje yapmanız gerekmektedir.

Peki bu eğitimde kimler olacak;

ONUR CAN KARAMAN

AHMET SELMAN ERDOĞAN

ÇALGAN AYGÜN

BERKCAN GÜMÜŞIŞIK

NUR SENA ERSOY

NURETTİN SELİM ÖZYILMAZ

Proje günleri ise şu şekilde ilerliyor;

Ders 1 :books: : Elektroniğe Giriş - Arduino Uno Temel Komutlar - Google IoT Teknolojileri (Can Karaman- Ahmet Selman Erdoğan) ↬ 27 Şubat

Ders 2 :books::Haberleşme Protokolleri ve Motorlar-Tensorflow (Onur Can Karaman -Berkcan Gümüşışık) ↬28 Şubat

Ders 3 :books::Klavye Fare Gamepad Yapımı (Onur Can Karaman - Ahmet Selman Erdoğan) ↬6 Mart

Ders 4 :books::IoT Giriş (Çalgan Aygün) ↬ 7 Mart

Ders 5 :books::Kablosuz Haberleşme Kontrol Sistemleri (Onur Can Karaman) ↬ 13 Mart

Ders 6 :books::Akıllı Ev Sistemleri - Google Assistant - Action on Google Smart Home (Nurettin Selim Özyılmaz ) ↬14 Mart

Ders7 :books::Elektronik Devre Tasarımı (Onur Can Karaman ) ↬20 Mart

Ders 8 :books::Proje Haftası - Robotik Şöleni ↬4 Nisan

Etkinliğe katılmak için tıklayınızGaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube