Artırılmış Gerçeklik

Geçmişin Hayalleri
Dünya mı değişiyor, insanlar mı yoksa teknoloji mi gelişiyor? İnsanlar önceden hayallerini bile kuramadıkları hayatları yaşıyor. Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Büyülü bir dünya bizi bekliyor. Bu sürece ne kadar dâhil olabiliriz bilmiyorum ama asla uzakta bir zaman değil. Her geçen gün kendini yenileyen, büyüyen, gelişen, imkânsızı hayatımıza çok normalmiş gibi kabul ettiren bu dünya, sınırsız ve biz bu dünyada kaybolmadan yönümüzü bulmalıyız.

Teknoloji geliştikçe, bir sınırın olmadığını gördükçe insanlar, artık imkânsızın peşinden gitmektedir. Çocukluğumuzda kurduğumuz birçok hayal, günümüzde yaşadığımız hayatlardan çok uzak değil. Canlanan nesneler, büyülü aynalar, hayali arkadaşlar… Bütün bunlar için artık tek ihtiyacımız hayal gücümüz değil. Hayallerimizi gerçek dünyaya taşımamız için şuan pek çok uygulama var. Bunlardan en önemlisi artırılmış gerçeklik teknolojisidir.

Artırılmış gerçeklik(Augmented Reality); donanım ve yazılımlarla gerçek dünyaya sanal dünya verilerinin dâhil edilmesiyle zenginleşen, etkileşimli ve gerçek zamanlı ortamdır. Artırılmış gerçeklik için gerekli olan cihazlar sayesinde insanlar hayal gücünün çok ötesinde bir yaşam sürmüş olurlar.

Büyülü hayal dünyası 1901 yılında modern bir masal olan Oz Büyücüsü romanıyla hayatımıza girmiştir. Eski masallardan çok farklı olan bu masal, hayal dünyamıza yeni bir soluk getirmeye başlamıştı. Özel tacı takan kimsenin isteklerini kanatlı maymunlar yerine getirmektedir. Bu yeni bakış açısı farklı gelse de kabullenmemiz çok uzun sürmedi. Artırılmış gerçeklik hayatımıza dâhil olup onu her geçen gün araştırmak ve geliştirmek için emek harcanmaktadır. Şu an günümüzde birçok alanda artırılmış gerçeklik bulunmaktadır. Eğitim, sağlık, eğlence, savunma, sanat, sinema, alışveriş vb.

Artırılmış gerçeklik hayatımızın birçok alanında, hayallerimizi hayata geçirmeyi olanak sağlarken pek çok alanda da kolaylık sağlamaktadır.

Yaşadığımız hayat sanal dünya ile renklenmekte birçok alana kolaylık sağlamaktadır.

Eğitim; öğrenim kişiden kişiye değişmekte ve ne kadar duyu organı kullanılırsa o kadar bilginin kalıcılığı artmaktadır. Bu konuda öğrencilere ve öğretmenlere kolaylık sağlamaktadır. Öğrenci anlamakta güçlük çektiği konuyu gerekli cihaz ve uygulamalarla daha kısa sürede ve daha kalıcı olarak öğrenebilmektedir. Aileler çocuklarının kazanmasını istediği bazı alışkanlıklar için artırılmış gerçeklik uygulamalarından oldukça fazla yararlanırlar. Kitap okumakta güçlük çeken, kitap okumayı istemeyen birçok çocuk için artırılmış gerçeklikle desteklenmiş kitaplar piyasada mevcuttur. Diğer bir yandan sağlık alanında ya da mühendislik, mimarlık eğitimi alan öğrenciler için derslerin 3Dlu hayal edilmesi daha kolay ve yapmaları gerekenlerde sorunları en aza indirmek için kullandıkları teknoloji yine artırılmış gerçekliktir. Giyilebilir artırılmış gerçeklik ile yüksek radyasyonun etkisinde kalmaksızın tomografi sonuçlarına doktorun artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanabileceği cihaz yeterlidir. Bu uygulama sayesinde sonuçlar hem hızlı hem kolaylıkla doktora anında canlı olarak iletilir.

Savunma; bu alana gönül vermiş kahramanlar daha iyi olabilmek, kendilerini geliştirebilmek için aldıkları birçok eğitim ve tatbikat için artırılmış gerçeklik kullanılmaktadır. Ayrıca savaş sırasında kullanılan artırılmış gerçeklik gözlükleri hedefi kolaylaştırabilmekte, eş zamanlı olarak istihbarat sağlayabilmektedir. Geçmişte de NASA, x-38 kullanımı için artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanmıştır.

Sanat; kültürel ve mimari alanlarda pek çok konuda kolaylık sağlamaktadır. Sakıp Sabancı müzesi tarihi eserlerin bilgileri için artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla bakmak yeterli olacaktır. Sanat sergilerini gezmek de artık çok daha eğlenceli oluyor. Resimler uygulamalarla canlanmakta, tabloları değil videolarını görülmektedir. Sanatçının yaptığı eseri çok daha kolaylıkla anlaşılmaktadır. Hareketli görüntü ve ses serginin herkese hitap edebileceği, sanatın çok daha hızlı yayılabileceği bir toplum demektir. Bu ise sanatın gelişmesinde önemli yer alır. Mimari yapılarda yapının hangi devlet tarafından, kaç yılında, ne için yapıldığı, gibi birçok özelliğini yine artırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanarak öğrenilmektedir.

Alışverişe çıkıldığında giyimde, büyük ev eşyalarında ya da içeriği merak edilen oyuncakların satışında artırılmış gerçeklik kullanılmaktadır. Lego şirketi insanların dikkatini çekebilmek için oyuncak kutularında artırılmış gerçeklik uygulamalarını ya da akıllı aynaları kullanmaktadır. Daha kutuyu açmadan içerindeki oyuncağın görünümünü ve hareketlerini 3D olarak alıcıya göstermekte ve bu sistemle satışlarını artırmaktadır.

Sanal dünyayı hayatımızda entegre etmek çeşitli oyunları daha aktif oynamamıza neden olur. 2016 yılında çıkan Pokemon Go artırılmış gerçeklik oyunu olmasından dolayı herkesin dikkatini çok hızlı çekmiştir. Bu ve buna benzer birçok oyun günümüzün en büyük sorunlarından biri olan hareketsizliğe çözüm olmaktadır.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi birçok farklı cihazda kullanıma sunulmaktadır. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı gözlükler, akıllı aynalar vb. hayatımızın her alanına giren bu yeni teknoloji her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Hayatımıza bu kadar dâhil olmadan önce defalarca televizyon ve filmlerde bize gösterilmiştir. Harry Potter film serisinde bulunan canlanan gazeteler günümüzde Amerika’da bir gazete bu teknoloji ile yayım yapmaktadır.

Sanal dünya artık çok uzakta değil, hayatımıza dâhil edebileceğimiz bu dünya için öyle çok büyük maliyetler ödememize de gerek yok. Akıllı cihazlarımıza indirebileceğimiz ücretsiz artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla bu çok kolaylaşmaktadır. Bu teknoloji her geçen gün hayatımızı değiştirmektedir. Artık hiçbir şeyin imkânsız olmaması insanları korkutsa da artırılmış gerçeklik hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir.

6 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube