Bir Dili Öğrenmek İçin

Dil öğrenmek bir sanattır ve bir çok kapıyı açar. Bugün kısaca sizlere bir dili etkili bir şekilde öğrenmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğim. Dil öğrenmek her zaman geçerliliğini koruyan bir uğraş olmakla birlikte aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Her kişinin öğrenme mekanizması farklı olsa da bir dili öğrenmek için temelde yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

-Öncelikle öğreneceğiniz dilin konuşulduğu ülkede bulunan önemli üniversitelerin yayınladığı veya onayladığı kitaplar temin edilmeye çalışılmalıdır.( Cambridge, Oxford gibi)

-Geniş kapsamlı bir sözlük alınarak kelimelerin anlamları ve alternatif anlamlarını öğrenmeli aynı zamanda o kelimenin yerini tutan kelimeler de öğrenilmelidir.( Oxford Wordpower Dictionary gibi)

-Öğrenilen kelime ve kalıplar cümle içinde kullanılmalı pratik yapılmalıdır. Dil öğrenmek kelime öğrenip bu kelimeleri kullanabilmektir.

-Öğrendiğiniz dilde videolar izleyebilirsiniz başlangıcı çocuk programları ya da animasyonlarla yaptıktan sonra seviyeyi arttırabilirsiniz.

-Dil öğrenmenin bir diğer püf noktası da konuşarak sistemi aktif tutmaktır. O dili ne kadar konuşursanız o kadar kalıcı olur. Bunun için uygulama ya da kulüpler yardımı ile arkadaş edinip pratik yapabilirsiniz.( Aiesec, Cambly gibi)

5 Beğeni

Dil öğrenmek bir sanat mıdır? Sorusunun cevabını örnekleriyle çok güzel açıklamışsın. Bir dil öğrenmek zordur unutmak kolaydir. Lafın kısası dil çok nankördür. Tekrar etmek şarttır.:slightly_smiling_face:

2 Beğeni

konuşulmayan dil unutulmaya mahkumdur

2 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube