Bizimkisi bir 'BUG' hikayesi

Bug ne demek? Bug kelimesi nasıl ortaya çıktı?

Bilgisayar ile uğraşan birçok kişi “bug” kelimesini duymuştur. Peki nedir bu bug kelimesi ve nereden geliyor?

bugg3

Bug Nedir?

Kelime anlamı olarak bug ‘böcek’ olarak tabir edilir. Bu noktada teknolojik unsurlar olarak ele alındığında farklı dillerde ve Türkçede değişik bir anlama karşılık gelmektedir.
Bug, aslında yazılımsal bir kodlama hatasıdır. Bug kelimesi, tekniksel bir işlev bozukluğunu ifade etmek için kullanılır. Kısacası sistem açığı da denebilir.

Bug Tarihçesi?

Geçtiğimiz yüzyılın ortalarına doğru ABD’de bir askerin bilgisayarında aniden bir arıza meydana gelir. İsmi Mark II olan bu bilgisayar, askerlerin kullandığı, oldukça büyük bir bilgisayardır. Oda büyüklüğünde olan bu bilgisayar üzerinde uzun uzun araştırmalar yapan o dönemin uzmanları, sorunu nihayet tespit ederler. Bilgisayarın arasına bir böcek sıkışmıştır ve bu durum devrelerin de yanmasına neden olmuştur. Böcek bulunduğu yerden alınıp devreler tamir edildikten sonra bu devasa bilgisayar yeniden çalışmaya başlar.

Bilgisayardan sorumlu olan asker, söz konusu not defterine böceği yapıştırır ve altına hataya ait notunu düşmüştür. Bu trajikomik durum, sonraki yıllarda tüm dünyanın kabul ettiği bir terimin doğmasına neden olmuştur. O tarihten bugüne gelinceye dek artık bilgisayarlarda oluşan hasarlara veya hatalara bug adı verilmiştir. Söz konusu hataların çözüme ulaşması ise debug şeklinde ifade edilir. Hatta o defter bugün Amerika’daki bir tarih müzesinde sergilenmektedir.

6 Beğeni

Eline sağlık çok yararlı bir yazı olmuş.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim:)

1 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube