CH340 Sürücü Kurulumu

Arduino CH340 Sürücü Kurulumu

:question: Neden CH340?

Arduino üzerinde USB bağlantıyı seri UART bağlantıya dönüştüren bir çip bulunur. Orijinal Arduino UNO ‘da bu işlemi, ATmega16u2 isimli çip sağlar. Fakat klon kartlarda CH340 isimli bir çip mevcuttur. İşlev olarak tamamen aynıdır, sadece CH340 fiyatı sebebiyle klon kartlarda tercih edilir.

:floppy_disk: Kurulum

Öncelikle CH340 sürücüsünü buradan indiriniz. Sonrasında Arduino kartınızı bilgisayara USB girişinden bağlayınız. Kartı taktıktan sonra “Aygıt Yöneticisi”ni açınız. USB portunda sürücü yüklü değilse aşağıdaki gibi bir hata mesajı görünecektir.

step1

İndirmiş “.zip” dosyasından çıkartmış olduğunuz “.exe” uzantılı uygulamayı çalıştırınız. Çıkan pencereden “INSTALL” tuşuna basınız.

step2

INSTALL” butonunu tıkladıktan sonra sürücüler yüklenecek ve “Driver install success!” yazan bir pencere çıkacaktır.

Bu sırada arkada Aygıt Yöneticisi açık ise, kartın sürücüsünün yüklendiğini ve Bağlantı Noktaları başlığı altında “USB-SERIAL CH340 (COMX)” şeklinde yer aldığını görebilirsiniz. Burada parantez içinde yazan kısım, kartımızın kullandığı COM portu numarasını göstermektedir. Arduino yazılımında “Araçlar> Port” altından buradaki COM portunun seçili olduğundan emin olduğunuzda Arduino’nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube