Doğal Dil İşleme

500_F_86352279_DLc0lpCCeLtkcKjg9DAiChdcu2eYUvkY

Kişisel asistanınızın ( örneğin: Siri ) nasıl inşa edildiğini hiç merak ettiniz mi? Kendinizinkini oluşturmak ister misiniz?

Natural Language Processing (NLP) yani Doğal Dil İşleme, yapay zekânın gelişimi ve dil bilimle ortaklaşa geliştirilen çalışmaların sonucuyla hayatımıza girmiş bir terimdir ve bu terim dilbilim alt kategorisidir. En geniş kapsamıyla doğal dil işleme, Türkçe, İngilizce gibi doğal dillerdeki metinlerin, ses dalgalarının bilgisayar tarafından algılanarak yazılım programında çözümlenmesi ve bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Bilim insanları, doğal dil işleme üzerinde 50 yılı aşkın zamandır çalışmaktadırlar. Hem dil bilimini hem de bilgisayar teknolojileri ve yapay zekâyı yakından ilgilendiren bu konunun bizler için neden bu kadar önemli olduğunu bu yazımızda işleyeceğiz.

Peki, Doğal Dil İşleme (NPL) nedir?

Doğal dil işleme (NLP), bilgisayarların insan dilini anlamasına, yorumlamasına ve manipüle etmesine yardımcı olan yapay zekânın bir dalıdır. NLP, insan iletişimi ve bilgisayar anlayışı arasındaki boşluğu doldurma arayışında bilgisayar bilimi ve hesaplamalı dilbilim gibi birçok disiplinden yararlanmaktadır. NLP destekli yazılımlar günlük yaşamımızda çeşitli şekillerde bize yardımcı olur, örneğin:

Kişisel asistanlar : Siri, Cortana ve Google Asistan.

Otomatik tamamlama : Arama motorlarında ( ör . Google, Bing).

Yazım denetimi : Neredeyse her yerde, tarayıcınızda, IDE’niz ( ör. Visual Studio), masaüstü uygulamaları ( örn . Microsoft Word).

Makine Çevirisi : Google Çeviri.

Tamam, şimdi insan-makine iletişimine artan ilgi, ayrıca büyük veri , güçlü bilgi işlem ve gelişmiş algoritmalar sayesinde teknoloji hızla ilerlediğini anlıyoruz. NLP günlük bilgisayar etkileşimlerimizde önemli bir rol oynuyor ve gün geçtikçe işle ilgili daha fazla NLP kullanım örneği karşımıza çıkıyor, birkaç örneğini görelim:

Çok sayıda müşteri siparişi ve şikâyeti olan bir bankanız veya restoranınız varsa, bunu manuel olarak kullanmak yorucu ve tekrarlayıcı olacaktır, ayrıca zaman ve iş gücü açısından çok verimli değildir, böylece bir sohbet botu ( chat-bot ) oluşturabilirsiniz. Bu süreci otomatikleştirecek ve insan etkileşimini azaltacaktır.

Apple yakında yeni iPhone 12’yi piyasaya sürecek ve kullanıcıların yeni iPhone hakkında ne düşündüklerini bilmek isteyecekler, böylece sosyal medya kanallarını ( ör. Twitter) izleyebilir ve iPhone 12 ile ilgili tweet’leri, incelemeleri ve fikirleri çıkarabilirler, kullanıcıların incelemelerinin pozitif, negatif veya nötr(tarafsız) olup olmadığını tahmin etmek için duyarlılık analiz (sentiment analysis) modelleri kullanılmaktadır.

6 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube