Google Teknolojileri

Kanser Hastalarına Umut Veren Yapay Zeka

Etkinlikte sağlık sektörünü yakından ilgilendiren bir yapay zeka çalışmasının da tanıtımı yapıldı. Google tarafından gelişim aşamasında olan yapay zeka uygulaması ile kanser virüsünün gerçek bir doktordan çok daha önce tespit edilmesi amaçlanıyor. Google Ürün Yöneticisi Dr Lily Peng, uygulamanın, kanseri bir yıl öncesinden tespit edebileceğini ve bu sayede hastalıktan kurtulma oranının yüzde 40 oranında artacağını belirtti.

Nest Hub Max

Etkinliğin öne çıkan bir diğer ürünü evlerin dijital teknolojilerle yönetilmesini mümkün kılan Google Nest Hub Max. Ürün, Google ’un önceden duyurduğu Nest kamera, Google Home Hub ve Google Home Max’in kombinasyonuyla ortaya çıktı.

FHSDH

229 dolar etiket fiyatıyla duyurulan ürün, güvenlik kamerası, akıllı görüntüleme ve hoparlör gibi birçok özelliğe tek cihaz aracılığıyla ulaşılmasına olanak tanıyor.

Cihaz, yüz tanıma sistemine sahip kamerası sayesinde kullanıcılara kişiselleştirilmiş kullanım imkanı sunuyor.

Veri Güvenliği

Geçtiğimiz yıl yaşanan Cambridge Analytica skandalının ardından dünya genelinde en çok konuşulan konulardan olan veri güvenliği konusunda şirket yetkilileri, kullanıcıların datalarını daha az toplayacağının müjdesini verdi.

Google, veri işleme sisteminde de değişikliğe giderek, daha fazla datayı kendi sistemine yüklemeden işleyeceğini açıkladı.

"Android Q"nun yenilikleri: Smart Reply ve Focus modu

Android’in yeni sürümü Android Q, kullanıcılara koyu tema özelliğiyle cihazlarını kullanabilme imkanı sağlıyor.

Batarya ömrünü uzatmaya yönelik olarak geliştirilen bu özellik, kullanıcılar tarafından açılıp kapatılabilecek.

Makine öğrenimi teknolojisi kullanılarak geliştirilen “Smart Reply” özelliği sayesinde, mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimlere önerilen kalıplarla hızlı şekilde cevap verilebiliyor.

“Smart Reply”, kullanıcının sistemdeki olası hareketlerini tahmin edebiliyor ve bu tahminlere göre öneriler sunabiliyor.

Örneğin, adres bilgisi içeren bir mesaj geldiğinde, Android Q kullanıcıya bildirimler kısmından otomatik haritaya ulaşmasını sağlıyor.

Yeni sürümde duyurulan Focus Modu sayesinde kullanıcılar vakitlerini alan ve dikkatlerini dağıtan uygulamaları seçebilecek ve bu uygulamaların kullanımını sayesinde azaltabilecek.

Ayrıca kullanıcılar matbu halde olan bir metni tarayarak dijital hale getirebilecek ve istenilen dile tercüme edebilecek.

İşitme engelliler için Live Caption

Ekran Görüntüsü (22)

“Live Caption” özelliği, hem kullanıcının çektiği hem de internet üzerinden izlenen tüm video içeriklerinin altyazılı şekilde takip edilebilmesine olanak sağlıyor.

"Android Q"nun bu özelliği işitme engelli veya işitme güçlüğü çeken kullanıcılara yönelik geliştirildi.

Bu özellik telefon görüşmelerinde de kullanılabilecek ve konuşmanın gerçek zamanlı transkriptini kullanıcıya sunacak.

Google Asistan yeni yapılan güncellemeler ile kullanıcılara pek çok kolaylık sunacak.
Google’un sadece soru sorulduğunda cevap veren bir teknolojiden gerçek dünyada işlerin yapılmasını kolaylaştıran bir teknolojiye dönüştüğünün altını çizen Google CEO’su Sundar Pichai, Google asistana vereceğimiz sesli bir “önümüzdeki gezim için bana araba kirala” komutu ile Google Asistan’ın araba kiralama sitesine otomatik olarak girerek ve telefon kullanıcısının kişisel bilgilerini otomatik olarak doldurarak hayatı kolaylaştıracağını belirtti.

Google Asistan’a sürüş modu özelliği ekleniyor

Google I/O 2019 konferansında Google Asistan’a sürüş modu özelliği eklediğini duyurdu. Bluetooth ile aracınıza bağlı android telefonunuzdan “Hey Google, let’s drive” sesli komutunu vererek asistan sürüş modunu aktif hale getiriyorsunuz.

Asistan sürüş modu takviminize, müziklerinize, aramalara ve tabii ki haritalara bağlanıp; en çok görüşme yaptığınız kişilerin, dinlediğiniz müzik türü, takviminizdeki yaklaşmakta olan görüşmelerinizin yer aldığı size özel bir kullanıcı paneli sunuyor.

#HeyGoogle, let’s drive: Coming this summer on @android phones, the Google Assistant’s new driving mode features a thoughtfully designed dashboard with personalized suggestions for navigation, messaging, calling and media. #io19

Diyelim ki bir arkadaşınızla yemek programınız var. Google Asistan size gideceğiniz yere varmak için yol yardımı teklifinde bulunur. Haritadan yolu takip ederken yolculuk sırasında müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Tamamıyla ses kontrolü ile dinlemek istediğiniz müziği başlatabilirsiniz. Haritalarda yönlendirme yapılırken, diğer uygulamalar ekranın alt kısmında küçük bir bildirim ekranında görüntülenir. Gelen bir arama olduğunda Asistan arayanın kimliğini sesli olarak iletir ve cevap verip vermek istemediğinizi sorar. Yapmanız gereken şey çok basit evet ya da hayır sesli komutuyla cevap vermek.

Konferansta Google asistan sürüş modunun bu yaz Amerika Birleşik Devletleri’nde Google Asistan özellikli Android telefonlara geleceği açıklandı.

Güvenlik Ve Gizlilik Yenilikleri

Map’e gelen Incognito Model sayesinde artık Google Map üzerinde gidilen yerler, konumlar Google hesabı ile ilişkilendirilmeyecek. Bu özellik ise önümüzdeki günlerde hayatımıza girecek.

Kamera Ve Arttırılmış Gerçeklik Yenilikleri (LENS)

Artık Google üzerinde yapılan araştırmalar View-in 3D özelliği ve arttırılmış gerçeklik sayesinde 3D olarak görüntülenebilecek.

hsfgh

Örneğin bir insan bir iskelet resmini 3D incelenebilir özelliğe sahipse sanki masasının üzerindeymiş gibi inceleyebilecek.

Arttırılmış Gerçeklik İle 3D Görüntüleme

Geliştirilen OCR ile örneğin bir Restaurant’ın menüsünü çekerseniz, o Restaurant’ın favori yemekleri ekranın sağ tarafında gözükecek. Aynı zamanda menü içerisindeki bir yiyeceğin nasıl gözüktüğü görüntülenebilecek. Alman hesabını kolay hale getiren :slight_smile: receipt okuma özelliği gelecek.

d

Receipt Okuma Örneği
Başka bir özellikten daha bahsedecek olursak örneğin bir levha üzerindeki tüm yazılar, mobil cihaz tarafından sesli bir şekilde okunabilecek, okunan kelimeler aynı zamanda highlight edilecek. Bunun yanında aynı tabela üzerine çevirisi yansıtılabilecek. Tekrar dinlenilmek istendiğinde bu sefer çevrilen dilde sesli bir şekilde cihaz üzerinde uygulama yapılabilecek.

Anlık Çeviri Örneği
Bunların yanında düzinelerce dil desteği barındırması bellekte çok fazla yer kaplayacağı anlamına gelmemekte. Sadece hundred of kilobytes denilecek kadar küçük bir alanı işgal edecek. Böylece bu özellikle 35 dolar gibi bir değere sahip bir telefonda bile çalışabilecek.

5 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube