Programlama Dilleri

İlk önce konuyu niye açtığımı açıklamak istiyorum. Genel olarak kod yazmaya yeni başlayan insanlarda gördüğüm bir yanlış anlaşılmayı açıklamak ve programlama dilleri hakkında bilgi vermek üzere açtım.

Kod yazmaya başlayanların ilk sorduğu soru “Hangi programlama dilinden başlamalıyım?” oluyor ancak asıl sorulması gereken "Yazacağım kodla ne yapmak istiyorum? " gibi bir soru olması gerekir. Çünkü programlama dili bir amaç değil araçtır. Mesela web tasarımla ilgilenecek birinin C/C++ öğrenmesi kişiye belki bilgi birikimi kazandırır ama web tasarım konusunda kendisini geliştirmiş olmaz. Yani zaman kaybetmiş olur. Algoritma gibi konulardan sonra kesinlikle ne istediğinizi ve dillerin neler yapabileceğini bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu yazı yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olur.
Assembly, C++, C, Java, Pascal, Delphi, MATLAB, Python, PHP, C#, Ruby, Javascript, Swift, Visual Basic, R, Kotlin ve daha birçok dil var ancak genel olarak burdakilerin isimlerini duyacağınızı düşünüyorum.

PYTHON
python
Genellikle herkesin yeni başlayanlara önerdiği Python; C, Haskell, Java, Lisp ve Perl gibi dillerden etkilenmiştir. Python programlama dilinin basit ve temiz söz dizimi, onu pek çok programcı tarafından tercih edilen bir dil haline getirmiştir. Python’ın söz diziminin temiz ve basit olması sayesinde hem program yazmak, hem de başkası tarafından yazılmış bir programı okumak, başka dillere kıyasla çok kolaydır.

Peki neler yapabiliriz?
Flask veya Django kütüphanelerini kullanarak bir Web sayfası yapabilirsiniz. Ya da Network projeleri yapabilirsiniz. Veri bilimi üzerinde çalışabilir, veri işleme; makine öğrenmesi gibi konularda yazılımlar yapabilirsiniz. İsterseniz veri tabanı işlemleri içeren bir uygulama yazabilirsiniz. İsterseniz görüntü işleyebilirsiniz. Bu programları isterseniz konsol üzerinde çalışan bir script şeklinde yazabilir, isterseniz Tkinter veya PyQT5 gibi kütüphaneleri kullanarak ara yüz tasarlayabilirsiniz.

JAVA
java
Java programlama dili platformandan bağımsız olarak çalışması, tamamen nesneye yönelik olması, güvenliği ön planda tutması, esnek bir dil olması ve bunun gibi birçok özelliğiyle hep tercih edilen diller arasında yer almıştır. Birçok özelliği ile Java; masaüstü bilgisayarlardan mobil aygıtlara, akıllı kartlardan oyun konsollarına, yazıcılardan tıbbi cihazlara kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda Java hem derlenen hemde yorumlanan bir dildir.

Java çok zengin bir kütüphaneye sahiptir. XML, ağ, arayüz gibi konularda uygulama geliştirmek için bize yardımcı olabilecek kütüphaneler mevcuttur (Java API Kütüphanesi). Ayrıca JVM sayesinde istediğiniz kodu istediğiniz işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. Zaten Java’nın “Bir kere yaz her yerde çalıştır.” sloganını duymuşsunuzdur.

C
c
C 1970’lerin başında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX işletim sistemi için geliştirilmiş bir programlama dilidir.
C programlama dili orta seviye bir dildir. Yani düşük seviye diller makine diline yakın olan çok kod yazma gerektiren diller, yüksek seviye diller ise az kod yazma işlemi gerektiren ama arka planda çok kod çalıştıran dillerdir. C programlama dili bu iki seviye arasındadır. Ayrıca C de programın verimliliğini yüksek seviyeli dillere kıyasen daha iyi kontrol edebilirsiniz. Bu dil en az yüksek düzeyli diller kadar taşınabilirdir, çünkü günümüzde çoğu bilgisayar sisteminde bir Cdili derleyicisi vardır; aslında bazı sistemler, dil derleyicileri C ile yazılmıştır.

Bu dilin önemli özelliklerinden biri de bilgisayar belleğinin kullanımının programcı tarafından ayarlanmasıdır. Bazı programlama dillerde bu otomatik yapılır. Ne kadar otomatik olması kolaylık sağlasada bu hata yapma olasılığınıda o kadar arttıracaktır. Kelime işlemciler, veri tabanı sistemleri, grafik paketleri, işletim sistemleri, ağ sürücüleri, tablolama yazılımları gibi birçok yerde kullanılmaktadır.

C++
c++
Kullandığı programlama dilllerini yeteri kadar hem işlevli hem de yüksek performanslı görmeyen Bjarne Stroustrup, 1979 yılında bilgisayar tarihinin en önemli yazılım dillerinden C++ dilinin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Yani C++ dili, C dilinin eksikliklerin giderilmiş ve C’ de olmayan birçok ek özellik getirilmiş hali diyebiliriz.

C++ yazılım dili kullanılarak geliştiriciler tarafından sistem yazılımları, sürücü yazılımları, kullanıcı taraflı yazılımlar ve gömülü firmware yazılımlar üretilmektedir. Bazı oyun motorları C++ destekliyor. Bulut depolama sistemleri, veritabanları, aygıt sürücüleri ve diğer yazılım türleri C++ geliştirmeyi kullanabilir. Hatta kendi oyun motorunuzu bile yapabilirsiniz. Yani aslında C dilleri teknolojide önemli bir yer tutmakta o yüzden aslında istediğiniz birçok projeyi gerçekleştirebilirsiniz, sadece C dilleri biraz daha öğrenmesi zaman ve pratik isteyen dillerdendir.

PHP
php
(Ek bilgi: Sunucu taraflı programlama dili scriptlerin tarayıcılara yollamadan önce sunucularda çalıştırıldığı anlamına gelir.)

PHP sunucu taraflı iletişimler için yaratılmış bir programlama dilidir. Bu nedenle form verisi toplamak, sunucuda dosya yönetmek, veritabanlarını düzenlemek vb. gibi çeşitli sunucu taraflı fonksiyonları yapabilir. PHP her amaca uygun bir programlama dili olarak görülse de en yaygın olarak web geliştirme için kullanılmaktadır. Bu en harika özelliklerinden biri olan HTML dosyalarına yerleştirilebilmesi sayesindedir.

Peki neler yapılabilir? İçerik yönetim sistemleri (WordPress, Drupal, …), Dinamik sayfalar , Veri depolama sistemleri (Senduit, Imageshack,…) , Anlık bilgi paylaşımı (Facebook, …), E-ticaret sistemleri (ShopPhp, …), Otomasyon yazılımları, Online oyunlar (Travian, Ogame, …), Forumlar, makaleler, sözlükler (Wikipedia, Vbulletin, MyBB, …) ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

JAVASCRIPT
js
JavaScript birçok kaynakta da göreceğiniz üzere Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. JavaScript bize etkileşimli ve dinamik web sayfaları hazırlama imkanı vermektedir. Sözdizimi Java’ya benzese de Java ve JavaScript birbirinden farklı teknolojilerdir. İstemci tarafında çalışan bir programlama dilidir. Yani javascript kodlarını çalıştırmak için bir sunucu (server) kurulumu yapmak, ya da sunucu sistemine sahip bir barındırma alanı satın almak gerekmez.

Birçok uygulamada kullanılan Javascript, dinamik web sitelerinin yaşamımıza dahil olması ile uygulamalarda kullanılmaktadır. Bunlara; alışveriş siteleri, alışveriş sepetleri, ulaşan postlara yorum yapabilme, web kullanıcılarının butonlara tıklayabilmesi gibi durumlar olarak örnek verilebilir. Haber sitelerinin; yana kayan haberlerin, açıklamaların ve başlıkların meydana getirilmesinde kullanılır. Tarayıcı üzerinde hareket eden ufak çaplı oyunlar meydana getirmek de mümkündür. Web tabanlı olan mobil uygulama ve oyunlar oluşturulur. JavaScript kullanarak HTML’in kaynak kodlarına erişilip, müdahale edilir. Post işlemi yapılabilir. Kullanıcıya mesaj iletilebilir. Kısacası JavaScript aracılığı ile web sayfası dinamik hale getirilir.

9 Beğeni

çok güzel bir konuya değinmişsin. bu tarz yazıların devamını bekliyorum

1 Beğeni

Genel anlamda mükemmel bir yazı olmuş akıldaki sorulara en iyi şekilde cevap veriyor :slight_smile: eline sağlık :innocent:

1 Beğeni

@Exception harika bir yazı olmuş eline sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube