Sublime Text

Sublime Text, içinde birçok programlama dili arayüzü barındıran, çapraz platform bir kaynak kod düzenleme ve metin editörüdür. Arayüzü Vim’den ilham alınarak tasarlanmıştır. Sublime-paketleri (Sublime-packages) yardımıyla fonksiyonelitesi genişletilebilir ancak Sublime Text açık kaynaklı ya da özgür bir yazılım değildir. Buna rağmen genişleme paketlerinin pek çoğu özgür yazılım lisansı ile dağıtılmakta ve Sublime Text kullanıcılarının oluşturduğu topluluk tarafından geliştirilmektedir.

Sürümler
İlk sürümü Ocak 2008 de yayınlanan editörün ikinci sürümü 2011 yılının Ocak ayı sonunda yayınlanmış ve 1 yıldan uzun bir beta test sürecinin ardından 26 Haziran 2012 tarihinde Sublime Text 2 kararlı sürüm haline gelmiştir.

2013 Eylül ayı itibarıyla Sublime Text 3. sürümünün geliştirilmesine aktif olarak devam edilmektedir. Üçüncü sürümün kararlı olmayan ilk dağıtımı 2013 yılı başında lisans sahibi olan Sublime Text 2 kullanıcılarına sunulmuş, Haziran 2013 tarihi itibarıyla halka açık beta sürümü indirilerek kullanılabilir hale gelmiştir.

Dil Desteği
Sublime Text çok sayıda farklı programlama dilini destekler. C, C++, C#, CSS, D, Dylan, Erlang, HTML, Groovy, Haskell, Java, JavaScript, LaTeX, Lisp, Lua, Markdown, MATLAB, Perl, PHP, Python, R, Ruby, SQL, Tcl, Textile ve XML gibi çok sayıda dil ve işaretleme dili için sözdizimi tanıma ve renklendirme yeteneğine sahiptir. Desteklediği dil sayısı ve dillere özel formatlar genişleme paketleri yardımıyla artırılabilir.

İndirme Linki: https://www.sublimetext.com/

1 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube