Telefon ile Arduino Programlamak

:question: ArduinoDroid Nedir?


ArduinoDroid telefonunuz ile arduino kodlarını yazmanıza, derlemenize, kartınıza aktarmaya ve gelen verileri göstermeye yarayan bir uygulamadır.

:thinking: ArduinoDroid Nasıl Kullanılır?

Öncelikle cihazınıza ArduinoDroid uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Uygulamayı yükledikten sonra giriş yapınız. Karşınıza aşağıdaki gibi boş bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda uygulamanız için gerekli kodları yazmaya başlayabilirsiniz.

:thinking: Uygulamamda Kütüphane Kullanabilir Miyim?

Evet, programlarınızda kütüphane kullanabilirsiniz. Sağ üst köşede bulunan “” ikonuna tıklayınız. Ardından 'Libraries’ kutucuğuna tıklayınız.

Manage libraries’ kutucuğuna basınız. Karşınızda sizde yüklü olan kütüphanelerin bir listesi gelecektir. ‘AVAIBLE’ kutucuğuna tıklayınız. Bu sekmeden ihtiyacınız olan kütüphane adını aratıp indirebilirsiniz.

Eğer bu sekmede aradığınız kütüphane yoksa ve/veya internetten indirdiğiniz başka bir kütüphaneyi kullanmak istiyorsanız ‘Add .ZIP library’ kutucuğuna tıklayınız. Karşınıza indirilenler klasörünüz gelecektir. Dosyanızı bulup tıklayınız. Kütüphaneniz uygulamaya eklendi ve kullanıma hazır.

:thinking: Uygulamam Bitti Sırada Ne Var?

Bu aşamada ‘:zap:’ ikonuna tıklayınız. Kodlarınızda bir hata yoksa sorunsuz bir şekilde derlenecektir. Sonrasında kart tipini seçmeniz gerekecek. Tekrardan ‘…’ya basıp ‘Settings’ kutucuğuna tıklayınız. Buradan ‘Board type’ kutucuğuna tıklayınız ve kendi kartınız ile uygun olan modeli seçiniz.

Eğer projenizde ‘Serial Port’ üzerinden veri yazdırıyorsanız. ‘’ya basıp ‘Actions’ kutucuğuna basınız. Sonrasında ‘Monitor’ kutucuğuna basınız. Bu sayfadan gelen verileri görebilirsiniz.

Son olarak telefonunuz ile kartı OTG çevirici aracılığı ile bağlayınız. Artık derlemiş olduğunuz kodu ‘:arrow_down:’ butonuna tıklayarak kartınıza yükleyebilirsiniz. Artık telefonunuzla beraber harika projeler geliştirebileceksiniz. :rocket::rocket::rocket:

Test Automation

5 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube