WEB ProgramlamaFront-end Nedir

Dünya’da çok net çizgilerle ayrılsa da ülkemizde henüz çok bilinmeyen yazılım dalıdır front-end development. Back-end developerların aksine front-end developerlar buz dağının görünen tarafıyla yani client-side kısmıyla ilgilenirler.

Örnek verecek olursak, bir web sitesini açtınız, karşınıza menüler, kampanyaların yer aldığı görsel geçişleri, renkler, fontlar, görsel yerleştirmeleri çıktı. Bu ana sayfa, bir front-end developer eseridir. Kısaca, bir web sitesinde kullanıcının görebildiği, etkileşime geçebildiği her şey, yazılımın front-end aşamasında ortaya çıkar.

Front-end yazılımcılar, UX dediğimiz kullanıcı deneyiminin de mimarlarıdır. Kullanıcının site içerisinde işini kolaylaştıran ve onların siteden memnun ayrılmasının sağlanmasında iş yükü onlardadır. Bu aşama teknik ve görsel tasarım becerilerinin aynı anda kullanımını gerektirir.

Front-end ana dilleri şunlardır:

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript

Ek olarak, işin otomatikleştirmesine yardımcı olan ve kodu daha düzenli hale getiren birçok araç vardır. Bootstrap veya Vue gibi frameworkler, jQuery gibi JavaScript kütüphaneleri ve SASS veya LESS gibi CSS önişlemcileri vardır.Back-end Nedir

Sitenin, kullanıcıyı davet ettiği yüzü olan front-end kısmı bittikten sonra işin back-end kısmı başlar. Bu aşama sitenin sistemsel, yazılımsal kısmının üretildiği aşamadır. Standart bir web sitesinde, back-end kısmı; bir sunucu (server), bir uygulama ve bir veri tabanından meydana gelmektedir. Bu bileşenlerin sorunsuz ve uyumlu olarak çalışması back-end yazılımcısının eseridir.

Örnek vermemiz gerekirse, internetten bir otel için oda rezerve edeceğinizi düşünürsek, siz bilgilerinizi web sitesine girdiğinizde back-end kısmı devreye girer. Uygulama bilgilerinizi alır ve bir sunucu üzerinde kurulmuş olan veri tabanına depolar. Kısaca back-end işleyişi bu şekildedir.

Back-end ana dilleri ise:

 • JavaScript(Node.js)
 • C#(ASP.NET)
 • Python(Django)
 • Php
 • Ruby
 • Java


  full-stack-web-development-1-638

Full Stack Nedir

Web uygulamaları veya yazılım geliştirirken bu yazılımın hem Front-End hem de Back-End kısmını geliştirebilecek donanıma sahip olan geliştirici profilidir.
Full Stack, bir nevi yazılım ve uygulama geliştiricilerinin bir geliştirme aşamasında her iki tarafta da yer alabilecek kadar donanımlı olması anlamına gelmektedir.

3 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube