XAMPP Kurulumu

XAMPP Nedir?
XAMPP bir web sunucusu yazılımıdır. Xampp server ile bilgisayara PHP, MariaDB, Perl ve Apache yanında FileZilla ve MercuryMail gibi sistemler kurularak hazır bir web sunucusu oluşturulabilmektedir. XAMPP serverda phpMyAdmin de kurulu olarak gelmektedir.

XAMPP Kurulumu
Öncelikle buradan bilgisayarımıza uygun olanı indirip kurulum işlemine başlayalım.

Adım 1: Xampp kurulumu yükleme sihirbazı ile başlar next’ e tıklayarak devam ediyoruz.

Adım 2: Bu adımda yüklemek istediğimiz componentleri seçmemiz gerekiyor. Tüm componentler seçili şekildeyken kuruluma next’ e tıklayarak devam ediyoruz.

Adım 3: Bu adımda uygulamayı yüklemek istediğimiz konumu belirtmemizi istiyor. Ben konumu da varsayılan şekilde bırakıp kuruluma next’ e tıklayarak devam ediyorum. Siz isterseniz yüklemek istedğiniz başka bir konumu seçerek Xampp’ ı oraya yükleyebilirsiniz.

Adım 4: Next’ e tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Adım 5: Burda güvenlik duvarı apache için izi vermemizi istiyor. Bu adımda izin vermemizin herhangi bir sakıncası yoktur. Next’ e tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

Adım 6: Bu adımla birlikte Xampp kurulumu sonlanmış oluyor. Finish diyerek kurulumu sonlandırıyoruz.

Adım 7: Apache ve MySQL’ i start ettğimizde bu şekilde bir ekran ile karşılaşıyorsak kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini anlarız. Herhangi bir tarayıcıdan http://localhost adresine giderek apache server kurulumunun tamamlandığına emin olabilirsiniz.

Adım 8: Artık herhangi bir tarayıcıdan http://localhost adresine gittiğimizde karşılaşacağımız sayfa bu sayfadır. Eğer direkt olarak proje dizinimiz ile karşılaşmak istiyorsak C:\xampp\htdocs klasörünün altındaki index.php isimli dosyayı silmemiz gerekmektedir. Eğer bu dosyayı silersek direkt olarak proje dizinimiz ile karşılaşırız. Xampp kullanıyorsanız eğer Php projeleriniz htdocs klasörü altında olmalıdır.

Adım 9: Adım 8′ de bahsedilen konumdaki index.php adlı dosyayı sildiyseniz eğer artık http://localhost adresine gittiğimizde karşılaşmanız gereken sayfa yandaki resimdeki gibi olmalıdır.

1 Beğeni


GaziDSC altyapı gücünü Odeaweb'ten alır.

instagram twitter telegram whatsapp youtube